Informacja dla mediów

Zaszczep się

Program bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV

Decyzją Prezydent Miasta Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej oraz Rady Miejskiej w Świdnicy w ramach programu polityki zdrowotnej pn. Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2021-2023 dla Miasta Świdnicy realizowane są bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek urodzonych w latach 2008-2009 zamieszkałych na terenie Gminy Miejskiej Świdnica.

Korzyści ze szczepienia

Głównym celem szczepienia przeciwko HPV jest istotne zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy. Większość przypadków raka szyjki macicy wynika bezpośrednio z zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Szacuje się, że połowa społeczeństwa w ciągu swojego życia przechodzi zakażenie tym wirusem. Na raka szyjki macicy umiera w Polsce niemal 2000 kobiet rocznie.

Spotkania edukacyjne dla młodzieży

Zaplanowane są spotkania edukacyjne dla uczniów z roczników 2008 i 2009, które poprowadzi wykwalifikowany personel medyczny. Zajęcia odbędą się w szkołach w formie online i będą obejowały swym zakresem m.in. podstawowe informacje o drogach przenoszenia się HPV, zmniejszeniu ryzyka zakażenia, możliwych powikłaniach zakażenia, nowotworach związanych z HPV, jak również korzyściach wynikających ze szczepień.

Przebieg szczepień

Dojrzałe decyzje
  Pełny cykl szczepienia składa się z podania dwóch dawek szczepionki Gardasil 9. W 2022r. przepowadzone będzie pełne szczepienie dziewczynek z rocznika 2008 i 2009.

Prosimy o pilne zgłaszanie osób chętnych do szczepienia.

Realizacja szczepień odbywać się będzie w Przychodni MIESZKO w Świdnicy - po wcześniejszym umówieniu terminu osobiście lub telefonicznie - tel. 785 21 56 21 lub 74 856 87 87 (www.nzozmieszko.pl). Szczegółowe informacje można uzyskać pod powyższymi numerami telefonów oraz na www.hpv.swidnica.pl.