Informacja dla mediów

Zaszczep się

Program bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV

Decyzją Prezydent Miasta Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej oraz Rady Miejskiej w Świdnicy w ramach programu polityki zdrowotnej pn. Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2021-2023 dla Miasta Świdnicy realizowane są bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek z rocznika 2007 zamieszkałych na terenie Gminy Miejskiej Świdnica.

Korzyści ze szczepienia

Głównym celem szczepienia przeciwko HPV jest istotne zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy. Większość przypadków raka szyjki macicy wynika bezpośrednio z zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Szacuje się, że połowa społeczeństwa w ciągu swojego życia przechodzi zakażenie tym wirusem. Na raka szyjki macicy umiera w Polsce niemal 2000 kobiet rocznie.

Spotkania edukacyjne dla młodzieży

Zaplanowane są spotkania edukacyjne dla uczniów z rocznika 2007, które poprowadzi wykwalifikowany personel medyczny. Zajęcia odbędą się w szkołach w formie online i będą obejowały swym zakresem m.in. podstawowe informacje o drogach przenoszenia się HPV, zmniejszeniu ryzyka zakażenia, możliwych powikłaniach zakażenia, nowotworach związanych z HPV, jak również korzyściach wynikających ze szczepień.

Przebieg szczepień

Dojrzałe decyzje
  Pełny cykl szczepienia składa się z podania trzech dawek szczepionki Gardasil. W 2021r. przepowadzone będzie pełne szczepienie dziewczynek z rocznika 2007.

Prosimy o pilne zgłaszanie osób chętnych do szczepienia.

Realizacja szczepień odbywać się będzie w Przychodni MIESZKO w Świdnicy - po wcześniejszym umówieniu terminu osobiście lub telefonicznie - tel. 785 21 56 21 lub 74 856 87 87 (www.nzozmieszko.pl). Szczegółowe informacje można uzyskać pod powyższymi numerami telefonów oraz na www.hpv.swidnica.pl.